Pin It

Gosford District Rifle Club results for
8, 15 & 22nd May 2021

GDRC 300m mound

300m; 22 May 2021
Weather: Mainly Sunny / Light S to SE Wind
Link to HEXTA individual Targets and Scores  
Target Rifle        
Name 1st Stage 2nd Stage Total Pins
Cathy Burnitt 50.08 47.06 97.14 1
Grant  Roberts 47.01 49.03 96.04  
Gail  Roberts 49.04 46.01 95.05  
Steve Horvath 47.01 45.03 92.04  
Jeff Burnitt 45.03 40.01 85.04  
         
F Class Standard        
Name 1st Stage 2nd Stage Total Pins
Bob Smith 58.04 58.05 116.09 2
Dale  Hopwood 60.05 56.03 116.08  
Chris Rigby 55.04 60.04 115.08 1
Adrian Hall 57.03 57.03 114.06 1
Alex Tutt-Branco 58.03 56.02 114.05  
Bob Stanborough 48.01 58.06 106.07 1
         
F Class Open        
Name 1st Stage 2nd Stage Total Pins
Darren Smith 59.07 60.08 119.15 3
Anne Smith 58.06 58.04 116.10  
John Slack 59.06 57.01 116.07  
John Weigel 58.05 58.02 116.07  
Peter Kulcsar 54.02 54.03 108.05 1
Daniel Kovacs 46.02 46 92.02  
         
FTR        
Name 1st Stage 2nd Stage Total Pins
Terry Lancaster 55.02 52.01 107.03  
Stuart Scott 50 55.02 105.02 1

 

600m; 15 May 2021
Weather: Overcast / Strong Gusting W to SW Wind
Link to HEXTA individual Targets and Scores  
Target Rifle        
Name 1st Stage 2nd Stage Total Pins
Steve Horvath 49.04 48.03 97.07  
         
F Class Standard        
Name 1st Stage 2nd Stage Total Pins
Bob Smith 56.01 57.01 113.02  
Sandile Nzimande 53.02 56.02 109.04 1
Dennis Black 48 56.04 104.04  
Dale  Hopwood 48 54 102.00  
Chris Rigby 47 54 101.00  
Gary Thomas 40 46 86.00  
Simon Lai 41 39.01 80.01  
         
F Class Open        
Name 1st Stage 2nd Stage Total Pins
Darren Smith 50.01 59.02 109.03  
Bob Clifton 51.01 52.03 103.04  
Mark  Rea 50 48 98.00  
Anne Smith 49 31 80.00  
         
FTR        
Name 1st Stage 2nd Stage Total Pins
Stuart Scott 45.01 51 96.01  

 

600Yds; 8 May 2021
 
Link to HEXTA individual Targets and Scores  
Target Rifle        
Name 1st Stage 2nd Stage Total Pins
Tim Roberts 49.06 50.06 99.12 1
Grant  Roberts 49.05 47.03 96.08  
Gail  Roberts 45.02 48.03 93.05  
         
F Class Standard        
Name 1st Stage 2nd Stage Total Pins
Dennis Black 59.04 55.04 114.08  
Jeff Lewis 56 55.02 111.02  
John Slack 57.03 53.02 110.05  
Alex Tutt-Branco 55.01 55.03 110.04  
Sally Owen 48.01 54.03 102.04  
Ray Bennie 39.01 48 87.01  
         
F Class Open        
Name 1st Stage 2nd Stage Total Pins
Bob Clifton 57.03 59.06 116.09  
Daniel Kovacs 58.03 56.02 114.05  
Peter Kulcsar 58.03 56.02 114.05  
Mark  Rea 53.02 56.04 109.06  
         
FTR        
Name 1st Stage 2nd Stage Total Pins
Stuart Scott 55.04 54.03 109.07  

Latest News

Tue, Jun 15th 2021

CENTRAL COASTCOMPETE  AT THE  NSW COUNTRY CHAMPIONSHIPS IN TAMWORTH    ​ 12th/13th JUNE, 2021 Central Coast hada quitesuccessful, but at times...

Tue, Jun 15th 2021

CENTRAL COAST RUGBY UNION PREVIEW SATURDAY,19th JUNE, 2021 ROUND 10 The second half of the Swietelsky Premier 1 2021 competitioncontinues next Saturday. In...

Mon, Jun 7th 2021

The CCRU representative teams - Senior 1st XV, Under 19 COLTS and the Women's XV, will travel to Tamworth on Friday to take part in the NSW COUNTRY RUGBY...

© Copyright “2021”Central Coast Sports